Pisanie piórem wiecznym sprawia dużą przyjemność, uczy też starannego stawiania liter, a w niektórych sytuacjach jest wręcz wpisane w etykietę. Niestety użytkownikom piór zdarza się od czasu do czasu borykać z pewnymi trudnościami, do jakich zaliczamy przede wszystkim przerywanie lub całkowite zaprzestanie kreślenia znaków przez pióro. Dowiedz się, co zrobić, gdy pióro wieczne przestało pisać?
Pióro wieczne przestało pisać – konieczne jest jego czyszczenie
Gdy pióro wieczne przestaje pisać, najprawdopodobniej w jego sekcji zgromadziły się drobne zanieczyszczenia. Na przestrzeni miesięcy i lat mogą one przedostać się przez stalówkę podczas pisania – utrudniają wtedy swobodny przepływ atramentu, co prowadzi do przerywania podczas pisania. Atrament (bądź tusz) może również zaschnąć, gdy dłużej nie używamy pióra.
W takiej sytuacji należy wyczyścić pióro. W tym celu do szklanki letniej wody dodajemy jedną kroplę płynu do mycia naczyń, a następnie w szklance zanurzamy stalówkę wraz z sekcją. Po kilku chwilach wyjmujemy pióro ze szklanki i płuczemy je pod bieżącą wodą. Do czyszczenia pióra wiecznego nie używamy alkoholu, rozpuszczalnika ani innych środków. Nie należy również rozpisywać pióra wiecznego na siłę – w ten sposób łatwo możemy uszkodzić stalówkę. W skrajnych przypadkach pióro wieczne należy przepłukać pod ciśnieniem. W tym celu należy posłużyć się gruszką lub strzykawką.
Czyszczenie pióra wiecznego powinniśmy również wykonać po zakupie nowego pióra wiecznego. W fabryce poszczególne elementy pióra wiecznego są natłuszczane i mimo czyszczenia, resztki oleju mogą pozostać we wnętrzu stalówki. Dbając o pióro wieczne, nie tylko przedłużymy jego żywotność, ale także sprawimy, że pisanie nim będzie znacznie efektywniejsze.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Lifestyle Designers.
Fot. Shutterstock.