Regularna wymiana oleju jest kluczowa w dbaniu o silnik. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami olej silnikowy zaleca się wymieniać co około 10-15 tys. kilometrów, lub raz w roku. Zalecenia dotyczące zmiany oleju określa także indywidualnie każdy z producentów samochodów. Jednak specjaliści podpowiadają, aby zmieniać go nieco częściej – nie zaszkodzi, a stary olej może zmniejszyć żywotność silnika.
Jak wybrać olej silnikowy do samochodu?
Rodzaj oleju silnikowego i jego parametry są zazwyczaj określone w instrukcji pojazdu. Jednym z oznaczeń jakim należy kierować się podczas wyboru jest parametr lepkości, np. olej Valvoline 5W-30. Liczba przy literze W oznacza lepkość oleju w niskich temperaturach, druga z liczb – bez W – oznacza lepkość oleju w wysokich temperaturach. Niższa lepkość oznacza mniejszy opór oleju, a co za tym idzie, niższe straty mocy silnika. Olej o wyższej lepkości lepiej zabezpiecza elementy silnika przed zużyciem.
Dlaczego olej syntetyczny jest lepszy niż mineralny?
Oleje mineralne są dość starym typem olei, nad którym nie prowadzi się już prac. Najczęściej są one stosowane do silników starego typu. Do nowoczesnych samochodów zalecane jest stosowanie olejów mineralnych, które są coraz nowocześniejsze, lepszej jakości i o lepszych właściwościach. Ich zaletą jest to, ze mogą pracować w bardzo wysokich temperaturach, ale jednocześnie nie tracą płynności przy dużych mrozach.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje.
Foto: Shutterstock