Faktoring z regresem to wybór Nr 1 na całym świecie. Ta metoda faktoringu jest po prostu najczęściej udostępniana dla przedsiębiorców, gdyż nie niesie ze sobą ryzyka niewypłacalności dłużników faktoringowych dla faktora. Przez to z tej metody może skorzystać praktycznie każda firma, nawet będąca startupem lub firmą z niewielkim stażem na rynku. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na faktoring niepełny i dlaczego przy tym rodzaju faktoringu trzeba weryfikować wiarygodność finansową swoich kontrahentów!
Na czym polega faktoring z regresem?
Faktoring z regresem określany jest mianem niepełnego. Oznacza to, że firma faktoringowa nie bierze na siebie odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność dłużnika faktoringowego. W praktyce wygląda to tak, że firma korzystająca z faktoringu wystawia fakturę z wydłużonym terminem płatności. Od faktora otrzyma natychmiastową zapłatę za dokument sprzedażowy (80 – 90% wartości faktury). Nabywca produktów lub usług musi zapłacić faktorowi za fakturę w wyznaczonym terminie. Jeśli tak się nie stanie, faktorant musi zwrócić środki z tytułu zapłaconych już faktur firmie faktoringowej. Następnie można rozpocząć kroki prawne celem odzyskania należności od klienta.
Komu pomoże faktoring niepełny?
Faktoring niepełny jest pomocny dla firm, które nie mogą czekać zbyt długo na pieniądze za wystawione faktury. Takie oczekiwanie może zaburzyć ich płynność finansową. Korzystanie z faktoringu jest zdecydowanie prostsze od ubiegania się o kredyty w bankach, ale wymaga sprawdzenia sytuacji finansowej swoich kontrahentów. Jeśli jakiś kontrahent znajduje się w rejestrze dłużników, zdecydowanie bezpieczniej jest domagać się przedpłaty.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring.
Fot. Shutterstock