Przyglądamy się cenie przydomowej oczyszczalni oraz kosztom eksploatacyjnymi, które wiążą się z jej użytkowaniem.
Rosnące w szalonym tempie ceny materiałów budowlanych oraz usług sprawiają, że niemal każdy inwestor szuka oszczędności. Bardzo wiele się mówi obecnie o korzyściach wynikających z użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Niemniej jednak za zakup systemu i jego montaż trzeba zapłacić więcej, niż za klasyczne szambo betonowe. Na czym polega więc sens twierdzenia, że biologiczna oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekonomicznym?
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków cena – cała kwota inwestycji jest oszacowywana indywidualnie. Zależy nie tylko od wybranego systemu, rozmiaru zbiornika, ale także od sposobu jego montażu, który dobierany jest adekwatnie do warunków gruntowych panujących na działce. Ostateczna cena waha się między kilkoma, a kilkunastoma tysiącami złotych.
Koszty utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków?
I tutaj pojawia się przyczyna, dla której przydomową oczyszczalnię określa się mianem ekologicznego rozwiązania. Wraz z inflacją wzrosły także wywozy nieczystości. Zamawianie wozów asenizacyjnych przez posiadaczy szamba musi się odbywać co około 3-4 tygodnie, a każda taka usługa to wydatek rzędu kilkuset złotych.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga wybierania osadu co około 9-10 miesięcy i dosypywania do muszli klozetowej raz na 4 tygodnie preparatu bakteryjnego, który kosztuje kilka do kilkunastu złotych.
Zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to inwestycja, która szybko się zwraca.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.
Fot. Shutterstock