Kółka gimnastyczne wydają się bardzo niepozornym sprzętem, jednak trenowanie z nimi okazuje się wymagające. Podciąganie na drążku to rodzaj aktywności, który podbija serca wielu osób. Mimo że wymaga dobrej kondycji fizycznej, to daje niezwykle zadowalające efekty. Co warto wiedzieć o treningu z kółkami?
Czym są kółka gimnastyczne?
Dwa drewniane krążki i dwie przytwierdzone do nich taśmy, które zakończone są klamrami — tak można by opisać kółka gimnastyczne. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się nieskomplikowany, ale w praktyce przed trenującym stawia duże wyzwanie. Trening na kółkach obejmuje takie ćwiczenia jak odwodzenie stóp, zwisy, pompki oraz brzuszki. Największą trudnością w tym rodzaju treningu jest brak stabilności obręczy. Aby poprawnie wykonać ćwiczenia, trzeba nauczyć się zapanować nad kółkami.
Zalety kółek gimnastycznych
Korzyści płynące z ćwiczeń na krążkach są niezliczone. Nietrudno się domyślić, że podstawową zaletą jest zaangażowanie wielu partii mięśni na raz. To z kolei sprawia, że ćwiczenia te pozwalają wzmocnić siłę mięśni, dzięki czemu osoba trenująca ma większą zdolność do wysiłku fizycznego. Zwiększenie zakresu ruchu to kolejna korzyść płynąca z treningu. Dzięki rozciągniętemu i elastycznemu ciału zmniejsza się ryzyko kontuzji. Ćwiczenia z krążkami zapewniają poprawę koordynacji i równowagi, co nietrudno jest zauważyć w życiu codziennym. Nie można zapomnieć także o stabilizacji kręgosłupa i stawów. Wszystko to zdecydowanie zachęca do spróbowania swoich sił.
Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń z krążkami
Początkującym osobom może wydawać się, że do rozpoczęcia treningu z krążkami nie trzeba się przygotowywać. Nic bardziej mylnego. Należy zadbać o to, by wykonać kilka ćwiczeń przygotowujących do podciągania, które pozwolą uniknąć kontuzji. Wśród tych ćwiczeń najpopularniejsze to zwis bierny z przejściem do zwisu aktywnego, podpór na uchwytach ze stopami na ziemi oraz podciąganie australijskie. Nieodpowiednia technika może doprowadzić do bolesnych kontuzji i przeciążeń. Powinno się więc unikać takich błędów jak brak stabilizacji ciała, niepełne powtórzenia, zadarta głowa, zgięte łokcie, przeprost odcinka lędźwiowego czy niedostatecznie wyciągnięta sylwetka.
Podciąganie na kółkach gimnastycznych to sport, który może przynieść wiele korzyści, ale trzeba nauczyć się uprawiać go prawidłowo. W innym przypadku można nabawić się przykrych kontuzji.
Fot. Shutterstock