Refinansowanie chwilówek to sposób instytucji finansowych na dodatkowy zarobek w przypadku przedłużenia terminu spłaty zobowiązania. Okazuje się jednak, że nie jest on zgodny z prawem, a osobom, które poniosły już takie koszty, należy się zwrot za refinansowanie chwilówek. Dowiedz się więcej!
Na czym polega refinansowanie chwilówek i czym różni się od prolongaty?
Ustawa o kredycie konsumenckim zawiera zapisy antylichwiarskie. Należą do nich te, regulujące maksymalną wysokość pozaodsetkowego dochodu banków i parabanków. Ograniczają one możliwość zarobku instytucji finansowych za usługę przedłużania terminu spłaty kredytów i pożyczek. W związku z tym część parabanków zaczęła proponować klientom refinansowanie chwilówek zamiast dotychczas stosowanej prolongaty.
Refinansowanie chwilówek polega na swojego rodzaju odsprzedaniu pożyczki do innej instytucji finansowej (nierzadko należącej do tego samego właściciela). Klient podpisuje nową umowę, z nowym terminem płatności i nowymi kosztami kredytu. Orzecznictwo sądów jednak jasno wskazuje, że takie działania są niedozwolone, a więc osobom, które skorzystały z takiej oferty, należy się zwrot za refinansowanie chwilówek.
Jak uzyskać zwrot za refinansowanie chwilówek?
Aby uzyskać zwrot za refinansowanie chwilówek, należy złożyć wniosek do instytucji finansowej. Rozpatrywany jest on w ramach reklamacji. Niestety nadal zdarza się, że reklamacja taka jest odrzucana – wówczas klient może dochodzić swoich praw w sądzie.
Parabanki bardzo rzadko odrzucają wniosek złożony przez doświadczonych specjalistów, dlatego chcąc zwiększyć swoje szanse na szybki i bezproblemowy zwrot za refinansowanie chwilówki, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się podobnymi sprawami.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Odbierz Pieniądze.
Fot. Shutterstock.