Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pracodawca zobowiązany jest do organizowania szkoleń BHP dla swoich pracowników. Dodatkowo musi także zadbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy, a także stosować się do zasad ochrony przeciwpożarowej. Czy szkolenia PPOŻ należą do obowiązkowych? Jak często należy je przeprowadzać i dla kogo?
Zgodnie z art. 207 PKT1 §1 kodeksu pracy do obowiązków pracodawcy należy wyznaczenie pracowników, którzy w przypadku pożaru zobowiązani będą do zarządzania i przeprowadzania sprawnej ewakuacji.
Szkolenie PPOŻ stanowi część wstępnego szkolenia BHP Katowice, które jest obowiązkowe dla praktykantów i nowych pracowników. Warto jednak zapisywać się na kursy przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo – własne i swoich pracowników.
Jak często należy przeprowadzać szkolenie PPOŻ?
Wstępny kurs BHP powinien zawierać kwestie związane z ochroną przeciwpożarową. Pracodawca zobowiązany jest do organizacji wstępnego szkolenia BHP dla nowego pracownika przed upływem 6 miesięcy od momentu zatrudnienia. W późniejszych latach pracobiorca powinien odbywać szkolenia okresowe BHP co 1,3,5 lub 6 lat w zależności od zajmowanego stanowiska. Do dobrych praktyk należy regularne odbywanie kursów celem odświeżenia wiedzy oraz przeprowadzenie ćwiczeń. Oprócz pracowników taki kurs powinien odbyć także pracodawca. W przypadku osób zajmujących stanowiska kierownicze ważność szkolenia okresowego BHP wynosi 5 lat.
Szkolenia PPOŻ – czego uczą?
Zakres kursu dopasowywany jest do specyfiki firmy. Podczas obowiązkowych szkoleń PPOŻ, stanowiących część wstępnego instruktażu BHP uczestnicy uczą się m.in.:
- udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w pożarze;
- zasad szybkiej i bezpiecznej ewakuacji budynku;
- odczytywania znaków przeciwpożarowych oraz procedur alarmowych;
- używania podstawowych środków ochrony przeciwpożarowej;
- zasad, których wdrożenie ograniczy ryzyko wybuchu pożaru;
- sposobów ograniczania pożaru oraz obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego;
- obowiązujących przepisów oraz instrukcji PPOŻ;
- przyczyn powstawania pożarów;
- zasad alarmowania straży pożarnej na wypadek pożaru;
Szkolenia PPOŻ – zaufaj specjalistom!
W przypadku szkoleń z zakresu BHP i PPOŻ warto zaufać wiedzy i doświadczeniu ekspertów. Zorganizowanie profesjonalnego szkolenia to gwarancja jakości i skuteczności. Obecne kursy zawierają angażujący i zgodny z rzeczywistością materiał. Z pewnością taka forma nauki nie nudzi, a wręcz zaciekawia.
Fot. Shutterstock