Montaż THT to wciąż zdaniem wielu ekspertów jedna z najstabilniejszych metod pokrywania płytek elementami elektronicznymi. Na czym jednak dokładnie polega montaż THT i czym różni się od innego wariantu, zwanego montażem SMT?
Jak najlepiej zdefiniować istotę montażu THT? Znacznie lepiej znamy ten proces pod pojęciem montażu przewlekanego. Jest to rozwiązanie, którego zadaniem jest umieszczanie różnorodnych elementów elektronicznych, takich jak diody, prostownik, oscylatory czy kondensatory na płytkę PCB. Dzięki montażowi przewlekanego uzyskujemy obwody drukowane, które z jednej strony są relatywnie duże, a z drugiej bardzo odporne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia.
Pomimo rosnącej popularności wykorzystania montażu powierzchniowego, montaż THT wciąż cieszy się dużym zaufaniem specjalistów i inżynierów z branży produkcyjnej i elektronicznej.
Różnica pomiędzy montażem THT a montażem SMT
Jakie są podstawowe różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rodzajami montażu elementów elektronicznych na płytce? Przede wszystkim zacznijmy od sposobu montażu. W przypadku SMT, ze względu na niezwykle dużą potrzebę precyzji i trend miniaturyzowania urządzeń, jest on wykonywany jedynie z pomocą automatycznych linii produkcyjnych. Montaż THT natomiast może być wykonywany automatycznie, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by zrealizować ten proces również w formie manualnej. Montaż THT jest także rozwiązaniem dla firm, które nie dysponują zaawansowaną aparaturą. Najczęściej wyposażenie może ograniczyć się jedynie do lutownicy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą MESSER
Fot. Shutterstock