Czerwony ryż nie jest szczególnie popularną odmianą ryżu, mimo że niektórzy z nas mogli zauważyć go już na półkach w wielu sklepach. Warto po niego sięgać nie tylko ze względu na lekkostrawność, ale i bogactwo składników spożywczych. Kto szczególnie powinien włączyć do swojej diety ryż czerwony?
Właściwości czerwonego ryżu
Czym różni się ryż czerwony od najczęściej wybieranego przez nas ryżu białego? Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być stwierdzenie, że odmiana czerwona jest znacznie zdrowsza ze względu na większą zawartość błonnika i substancji odżywczych. Czerwony ryż zawiera też mniej kalorii oraz ma niższy indeks glikemiczny. Jest więc doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i poleca się go przede wszystkim osobom walczącym z nadwagą lub otyłością. Ciekawą informacją może być to, że w składzie czerwonej odmiany ryżu możemy znaleźć wysoką zawartość witamin z grupy B. Natomiast ziarno w swojej łupinie zawiera antyoksydanty zwane proantocyjanidami, które łagodzą stany zapalne, chronią naczynia krwionośne oraz pozytywnie wpływają na wzrok.
Czerwony ryż w kuchni możemy wykorzystać w każdym daniu, w którym do tej pory wykorzystywaliśmy ryż biały. Ma on charakterystyczny orzechowy posmak i lekko słodki smak. Nie przeszkadza to jednak w tym, by komponować go z warzywami, mięsem czy rybami. Jest niezwykle uniwersalny i można spożywać go zarówno na ciepło, jak i na zimno po uprzednim odpowiednim przygotowaniu.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym biozdrowy.pl.
Fot. Shutterstock