Nagietek lekarski jest rośliną, którą cenią nie tylko ogrodnicy. Jako ważny składnik pojawia się w branżach kulinarnej, zielarskiej, kosmetycznej, farmakologicznej. Niepozorny złocisty kwiat jadalny po wysuszeniu trafia do nalewek i syropów, kremów i maści, kapsułek i olejków. W jaki sposób wykorzystać nagietek, by zadbać o siebie? Sprawdź!
Nagietek w farmakologii
Możliwość zastosowania nagietka lekarskiego w leczeniu różnych chorób i dolegliwości zawdzięczamy właściwościom m.in. przeciwzapalnym i regeneracyjnym. Roślina ta, często występująca w aptekach jako maść nagietkowa, łagodzi stany zapalne skóry, zadrapania, oparzenia, odmrożenia, obrzęki. Nadaje się do smarowania siniaków i stłuczeń. Maścią z nagietka można posmarować również rany i inne uszkodzenia skóry, o ile nie są otwarte. Działanie antyoksydacyjne usuwa nadmiar wolnych rodników.
Nagietek w kosmetyce
Wymienione wyżej korzyści stosowania preparatów z nagietka na skórę mają znaczenie także w kosmetyce. Kwiat ten pojawia się w kremach do twarzy i balsamach do całego ciała. Spotykamy go w żelach pod prysznic, szamponach, środkach do demakijażu, a nawet płynach do higieny intymnej i pastach do zębów. Nagietek sprzyja pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także problematycznej. Oprócz zapobiegania stanom zapalnym działa przeciwstarzeniowo, natłuszczająco, zmiękczająco i oczyszczająco. Sprawdza się w profilaktyce zdrowotnej u osób z nawracającą grzybicą.
Nagietek w kulinariach
Jadalny kwiat nagietka może ozdobić gotową potrawę w restauracji bądź stać się składnikiem aktywnym dania, np. naparu. Działa rozkurczowo, moczopędnie i żółciopędnie. Spisuje się w łagodzeniu skurczów brzucha spowodowanych miesiączką, stresem, chorobami układu pokarmowego. Nadaje się zwłaszcza do łagodzenia objawów wrzodów i nadżerek żołądka czy dwunastnicy oraz leczenia stanów zapalnych wątroby, dróg żółciowych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock